main_image2
--

Jakie mamy formy łączenia stron w produktach typu katalog, książka czy broszura ?

Oprawa Zeszytowa: w środowisku poligraficznym potocznie zwana  – oprawa broszurowa lub
szyta – drutem . Najczęściej stosowana w broszurach gdzie ilość stron nie przekracza 80 . Popularna także ze względów ekonomicznych, gdyż jest to stosunkowo najtańsza forma oprawy.

W oprawie zeszytowej występują zszywki płaskie a także zszywki oczkowe. Zszywki oczkowe umożliwiają wpięcie broszury do segregatora.

Oprawa Miękka – klejona: najpopularniejsza forma łączenia stron w katalogach i książkach. Najczęściej używany klej w tej oprawie to HotMelt. Zalecana forma oprawy w produktach, w których objętość stron nie przekracza stu. Okłada w tej formie oprawy może występować z jednym lub dwoma skrzydełkami. Mocniejszym klejem używanym do oprawy volumenów przekraczających sto stron jest PUR.

Oprawa Miękka szyto-klejona: to rozbudowana forma oprawy miękkiej – klejonej, z tą różnicą, że blok książki dodatkowo wzmacnia się nićmi. Zabieg ten stosowany jest do publikacji które są intensywnie użytkowane.

Oprawa Twarda: zwana także albumową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to bardzo solidna i wytrzymała forma oprawy. Do jej wykonania używamy tektury litej od 1mm do 3mm grubości. Oczywiście tektura lita nie jest zadrukowana, tylko okleina. Okleinę drukujemy na kredzie 130 – 150g, którą następnie oklejamy ( kaszerujemy) na tekturę litą. Blok książki uszyty nićmi, wklejamy w okładkę zwaną również „Teczką”. Aby tektura lita nie była widoczna od wewnętrznej strony okładki, wyklejamy ją „Wyklejką” czyli najczęściej, niezadrukowanym papierem niepowlekanym – offsetowym.

Oprawa Spiralowana: popularna forma oprawy kalendarzy wieloplanszowych. Stosowana również do katalogów czy broszur jednak na niewielką skalę. Strony książki łączone są metalową spiralą. Do wyboru mamy różne kolory jak: srebrna, czarna, czerwona, zielona, niebieskie i inne.. Oprawa spiralowana jest wygodna w przeglądaniu, lecz nie jest to tania forma oprawy.